Porady

Karczownice Orec – rotacyjne, bijakowe i traktorowe – to maszyny do zadań specjalnych, ale zadań o zróżnicowanej skali trudności. Wszystkie łączą podobieństwa w zakresie jakości, konstrukcji i jakości systemów tnących. Natomiast główne różnice wynikają z zakresu przeznaczenia i dotyczą szerokości roboczej, układu jezdnego, napędu, budowy systemów tnących, przekładni.

Skuteczność karczownic Orec

Karczownice Orec reprezentują grupę profesjonalnych maszyn, których rozwiązania techniczne zastosowane w konstrukcji, są dostosowane do różnych uwarunkowań terenowych. Cel pozostaje zawsze ten sam: skuteczność, wysoka wydajność, wygoda i bezpieczeństwo użytkownika. Zastosowane w nich rozwiązania - typ układu jezdnego i rodzaj napędu, obok systemu tnącego określają stopień przyczepności do podłoża i łatwość manewrowania, i tym samym wskazują zakres zastosowań danej maszyny.

Karczownica, jak każda maszyna, wymaga sezonowych przeglądów stanu technicznego zwłaszcza, że jest to maszyna użytkowana prawie przez okrągły rok. Żywotność maszyn zależy bowiem nie tylko od jakości produkcji – równie kluczowym czynnikiem jest właściwe ich użytkowanie oraz utrzymywanie w dobrym stanie. Zaniedbania, nawet te najbardziej błahe, finalnie mogą prowadzić do uszkodzenia podzespołu roboczego, silnika, a nawet całej maszyny. Wówczas rosną też koszty naprawy.


Kosiarki karczownice to maszyny specjalnie przystosowane do poruszania się po trudnym terenie i do wycinania roślin, z którymi nie poradzą sobie kosiarki ogrodowe. Jednym z najważniejszych parametrów, który zapewnia im wysoką wydajność i skuteczność jest system tnący.

Dużą część zabiegów pielęgnacyjnych na plantacjach borówki amerykańskiej stanowi odchwaszczanie i koszenie zarośli w międzyrzędziach, a także usuwanie z nich regularnie przycinanych pędów oraz ich utylizacja. Sprawdzonym w praktyce rozwiązaniem jest odpowiednio dobrana karczownica – maszyna o solidnej konstrukcji, zwrotna, łatwa w obsłudze, niskokosztowa w eksploatacji i serwisowaniu, a przede wszystkim wyposażona w silnik wysokiej jakości oraz niezawodny system tnący. Szerokość robocza i dodatkowe udogodnienia, jak skrzynia biegów, regulacja kierownicy, wielkość zbiornika na paliwo – powinny być dostosowane do warunków pracy i wygody operatora.

RM830 to maszyna z kołowym układem jezdnym, napędem 2WD na tylną oś i nisko osadzonym środkiem ciężkości, która z łatwością porusza się zarówno po płaskim, nierównym terenie, jak i bezpiecznie pokonuje strome zbocza w górę i dół oraz miejsca błotniste. Wyposażona w wyprofilowany układ tnący o szeroko ustawionych występach służy do koszenia i rozdrabniania wysokich traw – nawet do wysokości 2 m, runa leśnego oraz karczowania bardzo gęstych zarośli, krzewów i mniejszych drzew.

Obszary o ekstremalnym nachyleniu są trudne w karczowaniu i nie każda maszyna sprosta takiemu wyzwaniu. Z pomocą przychodzi nowoczesna technika i rozwiązania, które zostały już sprawdzone w praktyce. W przypadku małych i średnich powierzchni, stoki i skarpy można łatwo skosić kosą spalinową, np. nowością 2020 r. Honda UMK 450 XEET o mocy maks. 2 KM. Tereny o dużej powierzchni wymagają zastosowania profesjonalnej maszyny o kompaktowej konstrukcji, która poradzi sobie z wysoką trawą, zaroślami, krzewami, chwastami o grubych łodygach, samosiejkami drzew i wykarczuje teren w krótkim czasie.

Silnik Honda GX340 o mocy 11 KM, szerokość koszenia 80 cm, przekładnia mechaniczna z blokadą mechanizmu różnicowego i bardzo wydajny system tnący to tylko niektóre z cech wydajnej karczownicy bijakowej HR812H. Dzięki solidnej konstrukcji zamkniętej w kompaktowych wymiarach, karczownica bez wahania pokonuje nadbrzeża, wysokie zbocza czy od dawna nieuprawiany obszar. Szerokie koła z wysokim bieżnikiem stabilnie prowadzą maszynę w każdym terenie, a przede wszystkim na grząskim gruncie. Łatwe manewrowanie maszyną zapewniają 3 biegi w przód i 1 do tyłu, a przede wszystkim  regulowana kierownica z 4 pozycjami ustawiania wysokości i 5 pozycjami ustawień bocznych zapewniając tym samym precyzyjne dostosowanie pracy do warunków pracy i preferencji operatora.

OREC NA ŚWIECIE

Katalog OREC

S5 Box