Porady

Karczownica, jak każda maszyna, wymaga sezonowych przeglądów stanu technicznego zwłaszcza, że jest to maszyna użytkowana prawie przez okrągły rok. Żywotność maszyn zależy bowiem nie tylko od jakości produkcji – równie kluczowym czynnikiem jest właściwe ich użytkowanie oraz utrzymywanie w dobrym stanie. Zaniedbania, nawet te najbardziej błahe, finalnie mogą prowadzić do uszkodzenia podzespołu roboczego, silnika, a nawet całej maszyny. Wówczas rosną też koszty naprawy.


Kosiarki karczownice to maszyny specjalnie przystosowane do poruszania się po trudnym terenie i do wycinania roślin, z którymi nie poradzą sobie kosiarki ogrodowe. Jednym z najważniejszych parametrów, który zapewnia im wysoką wydajność i skuteczność jest system tnący.

Dużą część zabiegów pielęgnacyjnych na plantacjach borówki amerykańskiej stanowi odchwaszczanie i koszenie zarośli w międzyrzędziach, a także usuwanie z nich regularnie przycinanych pędów oraz ich utylizacja. Sprawdzonym w praktyce rozwiązaniem jest odpowiednio dobrana karczownica – maszyna o solidnej konstrukcji, zwrotna, łatwa w obsłudze, niskokosztowa w eksploatacji i serwisowaniu, a przede wszystkim wyposażona w silnik wysokiej jakości oraz niezawodny system tnący. Szerokość robocza i dodatkowe udogodnienia, jak skrzynia biegów, regulacja kierownicy, wielkość zbiornika na paliwo – powinny być dostosowane do warunków pracy i wygody operatora.

RM830 to maszyna z kołowym układem jezdnym, napędem 2WD na tylną oś i nisko osadzonym środkiem ciężkości, która z łatwością porusza się zarówno po płaskim, nierównym terenie, jak i bezpiecznie pokonuje strome zbocza w górę i dół oraz miejsca błotniste. Wyposażona w wyprofilowany układ tnący o szeroko ustawionych występach służy do koszenia i rozdrabniania wysokich traw – nawet do wysokości 2 m, runa leśnego oraz karczowania bardzo gęstych zarośli, krzewów i mniejszych drzew.

Obszary o ekstremalnym nachyleniu są trudne w karczowaniu i nie każda maszyna sprosta takiemu wyzwaniu. Z pomocą przychodzi nowoczesna technika i rozwiązania, które zostały już sprawdzone w praktyce. W przypadku małych i średnich powierzchni, stoki i skarpy można łatwo skosić kosą spalinową, np. nowością 2020 r. Honda UMK 450 XEET o mocy maks. 2 KM. Tereny o dużej powierzchni wymagają zastosowania profesjonalnej maszyny o kompaktowej konstrukcji, która poradzi sobie z wysoką trawą, zaroślami, krzewami, chwastami o grubych łodygach, samosiejkami drzew i wykarczuje teren w krótkim czasie.

Silnik Honda GX340 o mocy 11 KM, szerokość koszenia 80 cm, przekładnia mechaniczna z blokadą mechanizmu różnicowego i bardzo wydajny system tnący to tylko niektóre z cech wydajnej karczownicy bijakowej HR812H. Dzięki solidnej konstrukcji zamkniętej w kompaktowych wymiarach, karczownica bez wahania pokonuje nadbrzeża, wysokie zbocza czy od dawna nieuprawiany obszar. Szerokie koła z wysokim bieżnikiem stabilnie prowadzą maszynę w każdym terenie, a przede wszystkim na grząskim gruncie. Łatwe manewrowanie maszyną zapewniają 3 biegi w przód i 1 do tyłu, a przede wszystkim  regulowana kierownica z 4 pozycjami ustawiania wysokości i 5 pozycjami ustawień bocznych zapewniając tym samym precyzyjne dostosowanie pracy do warunków pracy i preferencji operatora.

OREC NA ŚWIECIE

Katalog OREC

S5 Box