Porady
Bezpieczne pole widzenia na drogach

Koszenie traw i zarośli na poboczach dróg z reguły jest wykonywane parę razy w roku, gdy tymczasem powinno być dostosowane do warunków pogodowych i cyklu wegetacji roślin. Celem utrzymania porządku na poboczach jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego i dotyczy przede wszystkim trójkątów widoczności przy zjazdach kolejowych, na skrzyżowaniach dróg, w miejscach włączania się do ruchu z dróg podporządkowanych. Częstym problemem dróg gminnych i powiatowych są pobocza bez chodników, na których wysoka i gęsta roślinność nie tylko ogranicza widoczność, ale uniemożliwia też ruch pieszym i wymusza na nich poruszanie się w strefie przeznaczonej dla pojazdów.

Karczownice Orec – rotacyjne, bijakowe i traktorowe – to maszyny do zadań specjalnych - zadań o zróżnicowanej skali trudności i do pracy w różnych warunkach terenowych. Wszystkie maszyny łączą podobieństwa w zakresie jakości, konstrukcji i jakości systemów tnących. Natomiast główne różnice wynikają z przeznaczenia i dotyczą konstrukcji maszyn, szerokości roboczej, układu jezdnego, napędu, budowy systemów tnących, przekładni.

Karczownice rotacyjne FL500BC i SH71H (W) mają wśród swoich użytkowników opinię maszyn jedynych w swoim rodzaju, przede wszystkim ze względu na lekkość i zwrotność, jakość i niezawodność, szeroki zakres zastosowania. Wyposażone są również w rozwiązania, które zwiększają skuteczność wykaszania wysokiej i gęstej roślinności na każdym terenie. Ich konstrukcja oparta na ramie spawanej łączy wygodnie mały rozmiar maszyny z dużą mocą sinika i wydajnością pracy. Użytkownicy cenią także prostotę konstrukcji, ponieważ „nie ma co się w nich zepsuć”, a serwisowania/wymiany wymaga tylko pasek klinowy.

Uprawy rzędowe, jak plantacje borówki, winnice, sady, szkółki leśne, produkcja truskawek na rynnach uprawowych w tunelach i szklarniach wielkopowierzchniowych wymagają systematycznego odchwaszczania. Najlepszym rozwiązaniem jest odchwaszczanie mechaniczne, które minimalizuje lub wręcz eliminuje stosowanie środków chemicznych, ale wówczas trudną barierą jest szerokość międzyrzędzi – zbyt wąska do przejazdu dla większości maszyn w sposób bezpieczny dla roślin i owoców oraz instalacji. 

Farmy fotowoltaiczne to setki, tysiące paneli słonecznych zainstalowanych na gruncie na wydzielonym terenie. Konstrukcja infrastruktury jest podporządkowana wydajności produkcji prądu pozyskiwanego ze słońca, dlatego panele słoneczne są montowane na instalacjach szeregowych przedzielonych szerokimi międzyrzędziami i pod kątem 40 – 45 stopni względem gruntu. Ta specyfika konstrukcji instalacyjnej jest wyzwaniem w kontekście odchwaszczania terenu firmy, ponieważ do tego celu należy zastosować maszyny, których ostrza pokonają gęste zarośla w międzyrzędziach oraz skoszą chwasty w najbardziej newralgicznych miejscach, czyli pod modułami fotowoltaicznymi.

Specjalnie dla Państwa wygody opracowaliśmy zestawienie dwóch unikalnych kosiarko-karczownic Orec, którego celem jest ułatwienie analizy parametrów technicznych oraz potencjału na ich zastosowanie. Zapraszamy do Autoryzowanych Centrów OREC https://www.orec.pl/centra-orec, w których nasi eksperci służą wszelką pomocą w dokonaniu wyboru maszyny adekwatnie do Państwa potrzeb.

Kosiarko-karczownice Orec to jedne z wielu dostępnych na rynku maszyn do koszenia wysokich traw i chwastów na dużych powierzchniach, karczowania zarośli i krzewów, mechanicznego odchwaszczania upraw rzędowych czy farm fotowoltaicznych. Wszystkie te maszyny mają podobną konstrukcję i podobne systemy tnące, ale „podobne” nie oznacza „takie same”. Tajemnica popularności maszyn Orec wśród profesjonalistów na całym świecie polega na zastosowaniu unikalnych rozwiązań technicznych, które spełniają konkretne oczekiwania użytkowników zarówno pod względem skuteczności pracy, jak i długiej żywotności maszyn.

Skuteczność karczownic Orec

Karczownice Orec reprezentują grupę profesjonalnych maszyn, których rozwiązania techniczne zastosowane w konstrukcji, są dostosowane do różnych uwarunkowań terenowych. Cel pozostaje zawsze ten sam: skuteczność, wysoka wydajność, wygoda i bezpieczeństwo użytkownika. Zastosowane w nich rozwiązania - typ układu jezdnego i rodzaj napędu, obok systemu tnącego określają stopień przyczepności do podłoża i łatwość manewrowania, i tym samym wskazują zakres zastosowań danej maszyny.

Karczownica, jak każda maszyna, wymaga sezonowych przeglądów stanu technicznego zwłaszcza, że jest to maszyna użytkowana prawie przez okrągły rok. Żywotność maszyn zależy bowiem nie tylko od jakości produkcji – równie kluczowym czynnikiem jest właściwe ich użytkowanie oraz utrzymywanie w dobrym stanie. Zaniedbania, nawet te najbardziej błahe, finalnie mogą prowadzić do uszkodzenia podzespołu roboczego, silnika, a nawet całej maszyny. Wówczas rosną też koszty naprawy.


Kosiarki karczownice to maszyny specjalnie przystosowane do poruszania się po trudnym terenie i do wycinania roślin, z którymi nie poradzą sobie kosiarki ogrodowe. Jednym z najważniejszych parametrów, który zapewnia im wysoką wydajność i skuteczność jest system tnący.

Dużą część zabiegów pielęgnacyjnych na plantacjach borówki amerykańskiej stanowi odchwaszczanie i koszenie zarośli w międzyrzędziach, a także usuwanie z nich regularnie przycinanych pędów oraz ich utylizacja. Sprawdzonym w praktyce rozwiązaniem jest odpowiednio dobrana karczownica – maszyna o solidnej konstrukcji, zwrotna, łatwa w obsłudze, niskokosztowa w eksploatacji i serwisowaniu, a przede wszystkim wyposażona w silnik wysokiej jakości oraz niezawodny system tnący. Szerokość robocza i dodatkowe udogodnienia, jak skrzynia biegów, regulacja kierownicy, wielkość zbiornika na paliwo – powinny być dostosowane do warunków pracy i wygody operatora.

RM830 to maszyna z kołowym układem jezdnym, napędem 2WD na tylną oś i nisko osadzonym środkiem ciężkości, która z łatwością porusza się zarówno po płaskim, nierównym terenie, jak i bezpiecznie pokonuje strome zbocza w górę i dół oraz miejsca błotniste. Wyposażona w wyprofilowany układ tnący o szeroko ustawionych występach służy do koszenia i rozdrabniania wysokich traw – nawet do wysokości 2 m, runa leśnego oraz karczowania bardzo gęstych zarośli, krzewów i mniejszych drzew.

Obszary o ekstremalnym nachyleniu są trudne w karczowaniu i nie każda maszyna sprosta takiemu wyzwaniu. Z pomocą przychodzi nowoczesna technika i rozwiązania, które zostały już sprawdzone w praktyce. W przypadku małych i średnich powierzchni, stoki i skarpy można łatwo skosić kosą spalinową, np. nowością 2020 r. Honda UMK 450 XEET o mocy maks. 2 KM. Tereny o dużej powierzchni wymagają zastosowania profesjonalnej maszyny o kompaktowej konstrukcji, która poradzi sobie z wysoką trawą, zaroślami, krzewami, chwastami o grubych łodygach, samosiejkami drzew i wykarczuje teren w krótkim czasie.

Silnik Honda GX340 o mocy 11 KM, szerokość koszenia 80 cm, przekładnia mechaniczna z blokadą mechanizmu różnicowego i bardzo wydajny system tnący to tylko niektóre z cech wydajnej karczownicy bijakowej HR812H. Dzięki solidnej konstrukcji zamkniętej w kompaktowych wymiarach, karczownica bez wahania pokonuje nadbrzeża, wysokie zbocza czy od dawna nieuprawiany obszar. Szerokie koła z wysokim bieżnikiem stabilnie prowadzą maszynę w każdym terenie, a przede wszystkim na grząskim gruncie. Łatwe manewrowanie maszyną zapewniają 3 biegi w przód i 1 do tyłu, a przede wszystkim  regulowana kierownica z 4 pozycjami ustawiania wysokości i 5 pozycjami ustawień bocznych zapewniając tym samym precyzyjne dostosowanie pracy do warunków pracy i preferencji operatora.

OREC NA ŚWIECIE

Katalog OREC

S5 Box