Porady

Kosiarko-karczownice Orec to jedne z wielu dostępnych na rynku maszyn do koszenia wysokich traw i chwastów na dużych powierzchniach, karczowania zarośli i krzewów, mechanicznego odchwaszczania upraw rzędowych czy farm fotowoltaicznych. Wszystkie te maszyny mają podobną konstrukcję i podobne systemy tnące, ale „podobne” nie oznacza „takie same”. Tajemnica popularności maszyn Orec wśród profesjonalistów na całym świecie polega na zastosowaniu unikalnych rozwiązań technicznych, które spełniają konkretne oczekiwania użytkowników zarówno pod względem skuteczności pracy, jak i długiej żywotności maszyn.




Po pierwsze - wszystkie maszyny Orec są produkowane w Japonii wedle wyśrubowanych japońskich standardów jakości. Po drugie – pierwotnie przeznaczone na rynek japoński, maszyny zostały tak skonstruowane, by mogły w pełni zaspokoić potrzeby tamtejszych surowych warunków terenowych, zapewnić dobrą organizację pracy i opłacalne koszty eksploatacji. Koncepcja konstruktorów szybko zyskała zainteresowanie profesjonalistów z innych krajów, dla których zaproponowane rozwiązania były „strzałem w dziesiątkę” i trafną odpowiedzią na konkretne oczekiwania. Karczownice Orec oferują bowiem więcej od podobnych maszyn – ich rozwiązania techniczne zwiększają jakość pracy, precyzję i wydajność koszenia, trwałość przez wiele lat intensywnej eksploatacji, łatwość obsługi i serwisowania.

Wiele maszyn Orec już pracuje na polskim terytorium, stąd możliwe jest powołanie się na opinie użytkowników, którzy mają też doświadczenie z innymi podobnymi maszynami. Porównanie z podobnymi maszynami dostępnymi na rynku dotyczy żywotności i trwałości, funkcjonalności, wybranych rozwiązań technicznych.


Karczownice rotacyjne – jedyne w swoim rodzaju

FL500BC o szerokości roboczej 50 cm oraz SH71H (W) o szerokości roboczej 70 cm to zwinne i stosunkowo lekkie maszyny rotacyjne, które zaskakują mocą i wydajnością.



FL500BC  wyróżnia wśród podobnych maszyn na rynku przed wszystkim połączeniem małych rozmiarów, niskiej wagi z szybkością i wydajnością pracy. Unikalnym rozwiązaniem w tej klasie maszyn jest regulowany napęd, na który zwracają uwagę profesjonaliści mający do koszenia i mechanicznego odchwaszczania duże powierzchnie terenu. Ta pozornie „delikatna’ karczownica może zaskoczyć mocą silnika, wydajnością i efektem koszenia. Zawdzięcza to silnikowi Honda GXV 160 (5,5 KM) oraz dwóm wymiennym, wyjątkowo trwałym nożom służącym do koszenia i rozdrabniania pokosu. Maszynę można dodatkowo (opcja dodatkowa) wyposażyć w półpierścień mulczujący służący do bardziej dokładnego rozdrabniania pokosu, a także w ostrze do karczowania pni o niewielkim przekroju, odrostów roślinnych i trzcin. Karczownica ta jest również wyjątkowo skuteczna w sprawnym koszeniu wysokich traw położonych pod ciężarem obfitych opadów deszczu, zarośli w rowach i na poboczach dróg, w sadach, winnicach czy szkółkach leśnych.



Nieco większa karczownica rotacyjna SH71H (W) również jest jedyną w swoim rodzaju i praktycznie na rynku nie maszyn o porównywalnych parametrach. Również i ta karczownica wyróżnia się połączeniem małych rozmiarów, niskiej wagi z szybkością i wydajnością pracy. W jej kompaktowej i solidnej obudowie znajduje się silnik Honda GXV340 (11KM), skrzynia biegów (3 biegi w przód i 1 wsteczny, prędkość 1 - 1,59 / 2 - 2,39 / 3 - 3,58 / 1R - 1,59 km/h), 2 wymienne noże z hartowanej stali do koszenia oraz do mulczowania, napędzane mocnym pasem klinowym. Sprawną pracę na grząskim lub nieutwardzonym podłożu zapewnia bardzo dobra przyczepność maszyny. Ten ważny parametr karczownicy jest efektem zastosowania blokady dyferencjału oraz kół o szerokim polu bieżnika. Użytkownicy tej maszyny doceniają prostą konstrukcję tej maszyny, której zaleta jest, że „nie ma ci się w niej zepsuć” – w praktyce należy wymieniać jedynie pasek klinowy. Maszyna wyróżnia się długą żywotnością i łatwą obsługą. Dodatkową zaleta tej maszyny jest dobra relacja ceny do jakości, wydajności i żywotności maszyny.

Karczownice bijakowe - funkcjonalna elastyczność konstrukcji

Dostępne w ofercie maszyny bijakowe to maszyny z kołowym układem jezdnym (HR672H, HR812H) i gąsienicowym - HRC673H jest wyposażona w tzw. triangle crawler, zwiększający przyczepność maszyny do podłoża. Są to maszyny, których system tnący zbudowany jest z bębna z uchylnymi ostrzami w kształcie litery „Y”: 38 ostrzy w HR672H i HRC673H (szer. robocza 65 cm) oraz 46 – w HR812H (szer. robocza 80 cm). Polscy użytkownicy i profesjonalni znawcy tematów technicznych podkreślają ich wyjątkową trwałość i funkcjonalność, które zapewniają sprawniejszy i wygodniejszy tryb pracy.


Trwałość i wydłużona żywotność

Wśród użytkowników maszyn, karczownice bijakowe Orec zyskały już opinię nie do zdarcia. Po kilkuletniej eksploatacji, zwłaszcza intensywnej i w trudnych warunkach terenowych, widoczne są zewnętrze oznaki zużycia, ale każda z tych maszyn nadal funkcjonuje z taką samą wydajnością i jakością.


Funkcjonalna elastyczność konstrukcji

Wyróżnikiem karczownic bijakowych Orec, zwłaszcza maszyny HRC673H na gąsienicach, jest elastyczne mocowanie agregatu tnącego do korpusu umożliwiające łatwy wjazd pod górę na progu pochyłości. Wspomaga także skuteczność ścięcia pnia krzewu, ponieważ w takich przypadkach korpus maszyny stabilnie stoi na podłożu, zaś agregat tnący z góry atakuje krzewy czy kępy gęstych zarośli. W innych podobnych maszynach o sztywnej konstrukcji, przednie koła zderzają się z każdym wzniesieniem, które często jest przeszkodą nie do pokonania. Agregat tnący karczownic Orec gładko wjeżdża na każdy stok.


Filtr wstępny w HR672H



Karczownica jest wyposażona w filtr wstępny przed wentylatorem, który dodatkowo chroni silnik przed przegrzaniem i chroni filtr przed nadmiernym zapyleniem. Jednym słowem filtr wstępny zdecydowanie wydłuża żywotność silnika i filtra.


Dodatkowe udogodnienia HRC673H

W tej grupie maszyn warto zwrócić uwagę na HRC673H (szer. koszenia 65 cm) wyposażoną w niezawodny silnik Honda o mocy 9 KM wykonany w specjalny sposób pozwalający maszynie pracować na pochyłych terenach, w skrzynię biegów ( 3 biegi do przodu / 1 bieg do tyłu), gąsienicowy układ jezdny, tzw. triangle crawler, zwiększający przyczepność maszyny do podłoża oraz wygodną kierownicę regulowaną w 2 płaszczyznach. Obecnie maszyna ta jest dostępna z dodatkowym opcjonalnym udogodnieniem jakim jest podest operatora.



Metalowy podest, łatwy w montażu/demontażu, zwiększa komfort pracy, wpływa na zminimalizowanie czasu pracy i ułatwia koszenie na terenach podmokłych, zapewniając operatorowi pokonanie trudnego terenu suchą stopą. Nie bez znaczenia jest również fakt, że operator stojący na podeście ma lepsze, szersze pole widzenia obszaru pracy.


Karczownice traktorowe – unikalnie wydajne systemy tnące, unikalna funkcjonalność

W tej grupie karczownic Orec proponujemy maszyny z napędem 2WD oraz 4WD w przypadku RM982F, wyposażone w przekładnię umożliwiającą blokadę dyferencjału, przekładnię hydrostatyczną (HST) dostarczaną przez renomowanego producenta hydrauliki siłowej KYB oraz szerokie koła z wysokim bieżnikiem. Wszystkie są nisko osadzone, dzięki czemu szybko i bezpiecznie poruszają się po pochyłościach terenu. Dodatkowym atutem tych maszyn jest także stosunkowo niska waga – maszyny są lżejsze od innych podobnych, co wpływa na zwinność manewrowania, szybkość karczowania i lepszą organizację pracy.


Zabezpieczenie drążków kierowniczych

Konstrukcja ramowa karczownic traktorowych Orec jest tak przemyślana, by oprócz trwałości, zapewnić konstrukcji i jej elementom maksymalną odporność na intensywną eksploatację przez wiele lat. Jednym ze słabych punktów tego typu maszyn jest niewystarczająca trwałość drążków kierowniczych i łączników, które w maszynach Orec są chronione przez przednie elementy konstrukcyjne. Dzięki temu, w przypadku kosiarek traktorowych Orec, drążki kierownicze i łączniki schowane są za orurowaniem przyjmującym na siebie wszystkie uderzenia kiedy maszyna wdziera się w nieznany, trudny teren.



Metalowe czujniki

Każda maszyna traktorowa Orec jest wyposażona w czujniki wykonane z metalu, które dzięki temu są trwałe i znacznie dłużej spełniają swoją rolę, zapewniając tym samym prawidłowe funkcjonowanie maszyny przez wiele lat.


Fotel z amortyzacją

Jakość siedziska operatora jest równie ważnym parametrem maszyny co jakość silnika czy systemu tnącego. Wpływa na wygodę pracy, często przez wiele godzin, ale także ma duży wpływ na bezpieczeństwo operatora. Amortyzowany fotel każdej karczownicy traktorowej Orec „pracuje” wraz z operatorem co ma ogromne znaczenie podczas wielogodzinnej pracy oraz pracy na terenie o nierównym ukształtowaniu. Zabezpiecza również operatora przed wyrzuceniem z siedziska w sytuacjach trudnych terenowo.


Zderzak tylny

Tylna część konstrukcji maszyn traktorowych jest zakończona lekkim, ale trwałym zderzakiem metalowym połączonym bezpośrednio z ramą. Dzięki temu rozwiązaniu zderzak osłania skrzynię, a pośrednio i silnik przed każdym ewentualnym zderzeniem z przeszkodą.


Wyjątkowa jakość systemu tnącego

Jednym z wyróżników karczownic Orec jest jakość systemów tnących, których ostrza wykonane są z hartowanej według japońskich standardów stali. Noże szybko i precyzyjnie koszą wysokie trawy, zarośla o twardych łodygach, a nawet krzewy i samosiejki drzew o niewielkiej średnicy pnia. Doskonałym przykładem niezawodności i trwałości ostrzy jest karczownica traktorowej RM982F, które doskonale sobie radzą na terenach, gdzie w wysokiej trawie mogą się znajdować kamienie, rury, pręty, butelki, puszki itp. Na dodatek sprawdzają się lepiej od noży kosiarek wysięgnikowych, które w tych samych warunkach mogą zostać uszkodzone, a ich wymiana na nowe pociąga za sobą dodatkowe niemałe koszty.



Innym przykładem jest podwójny system tnący RMK150 i RMK151: nóż rotacyjny z uchylnymi ostrzami w jednostce głównej i głowica z nożami stałymi oraz głowica z wymiennymi żyłkami ramienia bocznego karczownicy.


Łatwe ustawianie wysokości koszenia

W karczownicach traktorowych Orec nie ma mowy o czynności siłowej. Ponieważ dźwignia systemu jest wspomagana siłownikiem olejowym, zmiana ustawienia wysokości koszenia jest płynna i łatwa.


Wentylacja silnika

W przemyślanej konstrukcji karczownic traktorowych Orec uwzględniono także optymalne warunki dla pracy silnika. Jego osłona jest otwarta, ale na tyle, by go chronić przed uszkodzeniem i na tyle, by zapewnić mu idealną wentylację, dzięki czemu silnik szybciej się chłodzi. Jednocześnie ta otwarta przestrzeń ułatwia sprawne uzupełnianie oleju i innych czynności serwisowych.


Dostępność do elementów konstrukcji

Łatwość obsługi i serwisowania to bardzo praktyczny atut dla każdego profesjonalnego operatora. Wszystkie kluczowe elementy podlegające serwisowaniu są praktycznie pod ręką. Wystarczy unieść fotel lub podnóżek, by we własnym zakresie sprawdzić ich działanie lub, w razie potrzeby, dokonać regulacji czy też naprawy, jeśli zajdzie taka potrzeba, bez rozkręcania wielu osłon.


RMK151 – unikalna konstrukcja z ramieniem bocznym

Na szczególną uwagę zasługuje karczownica Orec RMK151, która nie ma sobie równych na rynku. Wyjątkowość maszyny, oprócz wymienionych atutów karczownic Orec powyżej, polega na jej unikatowej konstrukcji, precyzyjnie dostosowanej do potrzeb plantatorów wszelkich upraw rzędowych, szkółkarzy, właścicieli i zarządców farm fotowoltaicznych. RMK151, jak i model RMK150, jest wyposażona w składane i obrotowe ramię z kołem piankowym, które zwiększa zasięg koszenia z 135 do 150 cm. Zadaniem koła piankowego jest zabezpieczenie roślin lub elementów instalacji przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi podczas koszenia. Te maszyny posiadają również podwójny system tnący - nóż rotacyjny z uchylnymi ostrzami jednostki głównej oraz głowicę z nożami stałymi i głowicę z wymiennymi żyłkami w ramieniu bocznym.

Zobacz jak pracuje RMK150 w szklarni wielkopowierzchniowej

OREC NA ŚWIECIE

Katalog OREC

S5 Box