Porady

Karczownice Orec – rotacyjne, bijakowe i traktorowe – to maszyny do zadań specjalnych - zadań o zróżnicowanej skali trudności i do pracy w różnych warunkach terenowych. Wszystkie maszyny łączą podobieństwa w zakresie jakości, konstrukcji i jakości systemów tnących. Natomiast główne różnice wynikają z przeznaczenia i dotyczą konstrukcji maszyn, szerokości roboczej, układu jezdnego, napędu, budowy systemów tnących, przekładni.
Japońska jakość

Kosiarko-karczownice OREC są w 100% wyprodukowane w Japonii, w kraju słynącym z precyzji, wyśrubowanych standardów jakości i dokładnej kontroli produkcji. To maszyny o solidnej konstrukcji ramowej, wyposażone w niezawodne silniki Honda lub Kawasaki, skrzynie biegów z blokadą mechanizmu różnicowego.
O jakości karczownic Orec z najwyższej półki świadczą niezwykle odporne na zużycie ostrza z japońskiej hartowanej stali, solidna konstrukcja przystosowana do pracy w najbardziej ekstremalnych warunkach (w tym w rowach i na zboczach o dużym stopniu nachylenia), niezawodne silniki uznanych japońskich producentów i rozwiązania, które zwiększają jakość pracy, precyzję i wydajność koszenia, trwałość przez wiele lat intensywnej eksploatacji, łatwość obsługi i serwisowania. Właśnie tak rozumiana jakość zapewnia wieloletnią i rentowną eksploatację oraz łatwość obsługi i serwisowania.


Typy karczownic Orec

Nasza oferta maszyn Orec obejmuje karczownice rotacyjne, bijakowe i traktorowe.

Karczownice rotacyjne - FL500BC oraz SH71H (W) - to maszyny kołowe o lekkiej i solidnej konstrukcji ramowej, zwrotne i zarazem stabilne, o szerokości roboczej 50 i 70 cm. Przeznaczone są do koszenia wysokich traw, suchych i położonych pod ciężarem deszczu, na terenach miejskiej zieleni, na poboczach dróg, w rowach, w sadach, winnicach, szkółkach leśnych. Idealnie sprawdzają się też na nieużytkach wymagających rewitalizacji przed rozpoczęciem nowej inwestycji. Dzięki dobrej przyczepności do podłoża, są łatwe w manewrowaniu na terenach o nierównym ukształtowaniu.Efektywność koszenia wynika z jakości systemu tnącego, a maszyny te są wyposażone w 2 wymienne, opcjonalne zestawy noży napędzane mocnym pasem klinowym – nóż do koszenia wysokich zarośli i traw z jednoczesnym rozdrabnianiem oraz nóż do karczowania trzcin, odrostów roślinnych i pni o niewielkim przekroju. System tnący może też być wzbogacony w dodatkowy półpierścień mulczujący przeznaczony do bardziej dokładnego rozdrabniania pokosu.

Karczownice bijakowe - HRC673 H i HRC813 na gąsienicach oraz kołowe maszyny HR672H i HR812H o szerokości roboczej 65/65/80 cm przeznaczone są do koszenia, karczowania i rozdrabniania gęstych, wysokich traw, krzewów, a nawet pni drzew o niewielkiej średnicy, do porządkowania poboczy dróg, do koszenia chwastów na plantacjach rzędowych, farmach fotowoltaicznych, w sadach i szkółkach leśnych. Doskonale sprawdzają się także na podmokłym podłożu, co potwierdziły nasze testy na dnie podsuszonych stawów hodowlanych. Ich skuteczny system tnący to bęben z 38 (HRC673 H, HR672 H) lub 46 (HRC813, HR812 H) uchylnymi nożami wraz z możliwością ustawiania wysokości koszenia w zakresie 2 – 11 cm.

W tej grupie karczownic warto zwrócić uwagę na HRC673 H oraz na HRC813 ze względu na gąsienicowy układ jezdny typu triangle crawler zapewniający skuteczną przyczepność do podłoża i sprawne poruszanie się na terenach podmokłych. W tych właśnie maszynach można zamontować podest operatora (opcja dodatkowa) , którego celem jest zwiększenie komfortu koszenia dużych powierzchni i ułatwienie . koszenia na terenach podmokłych.Karczownice traktorowe - RM830, RM952, RM982F - to maszyny kołowe o szerokości roboczej 82/95/97,5 cm. W tej grupie znajdują się też karczownice o unikalnej konstrukcji, a są to RMK150 i RMK151 wyposażone w 1 ruchome ramię boczne, dzięki czemu maszyny te zapewniają 2 szerokości koszenia w zakresie 135 – 150 cm oraz RM60 W – karczownica posiadająca 2 ruchome ramiona boczne, potrójny system tnący i zapewniająca 3 szerokości koszenia w zakresie 70,5 – 115,5 cm.

Karczownice traktorowe to maszyny kołowe z napędem 2 WD i 4WD (RM982F), wyposażone w silniki Honda lub Kawasaki, skrzynie biegów z blokadą mechanizmu różnicowego PRO, w przekładnię hydrostatyczną z systemem HST, pompę hydrauliczną. Są przeznaczone do zadań specjalnych w trudnych warunkach ukształtowania terenu. System tnący jest przystosowany do wycinania bardzo wysokich traw – nawet do 2m, chwastów, runa leśnego, krzewów z jednoczesnym rozdrabnianiem, a konstrukcja – do pracy na stromych zboczach i na terenie o nierównym ukształtowaniu. Maszyny sprawdzają się w koszeniu nasypów wzdłuż autostrad, skarp, górskich łąk, wałów przeciwpowodziowych a nawet stoków narciarskich.

Unikalne RMK 150 i RMK 151 – sprawdzają się przede wszystkim na farmach fotowoltaicznych. Są także stosowane do mechanicznego odchwaszczania międzyrzędzi na plantacjach upraw rzędowych.

Składane i obrotowe ramię boczne zakończone kołem piankowym zapewnia ostrzom dotarcie do chwastów w sposób bezpieczny dla instalacji oraz roślin uprawnych. Dzięki tej konstrukcji maszyny posiadają podwójny system tnący - nóż rotacyjny z uchylnymi ostrzami w jednostce głównej i głowicę z nożami stałymi oraz głowicę z wymiennymi żyłkami w ramieniu bocznym. RMK 150 pracuje już w Polsce na kilku plantacjach borówki amerykańskiej do odchwaszczania upraw, o czym mówi jeden z jej użytkowników w artykule „Sprawne mechaniczne odchwaszczanie młodej plantacji borówek”Do mechanicznego odchwaszczania wąskich międzyrzędzi na plantacjach owoców i warzyw przeznaczona jest inna karczownica – RM60 W. Jest przeznaczona do koszenia wysokich traw, chwastów, zarośli na plantacjach rzędowych, jak sady, plantacje krzewów owocowych (borówka amerykańska, porzeczka, malina, innowacyjne plantacje truskawki), winnice, uprawy tunelowe, szkółki leśne. Rozmiary maszyny są dostosowane do wąskich międzyrzędzi. Kompaktowa konstrukcja ramowa zabezpiecza drążki kierownicze, łączniki, silnik i inne elementy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wyposażona jest w 2 ruchome ramiona boczne zakończone kołem i potrójny system tnący, dzięki któremu zapewnia 3 szerokości koszenia.


Systemy tnące karczownic Orec

Wszystkie karczownice Orec są wyposażone w systemy tnące – nóż rotacyjny, nóż rotacyjny z uchylnymi ostrzami, bęben z uchylnymi nożami - służące do koszenia/karczowania i rozdrabniania pokosu, dzięki czemu pokos nie musi być sprzątany z terenu karczowania co z kolei ułatwia wykonanie pracy, skraca jej czas i zapewnia lepszą organizację wykonania zadania.

W 2 wymienne noże rotacyjne napędzane mocnym pasem klinowym wyposażone są karczownice rotacyjne.

W nóż rotacyjny z uchylnymi ostrzami wyposażone są karczownice traktorowe: RM982FRM952RM830. Ten system służy do koszenia i rozdrabniania pokosu. Jego istotną zaletą jest wyjątkowa trwałość i odporność na kontakt z przeszkodami, dlatego karczownice te są rekomendowane do pracy w miejscach, w których można się spodziewać porzuconych butelek i puszek, jak np. na poboczach dróg.

W bęben z uchylnymi ostrzami w kształcie „Y” wyposażone są natomiast karczownice bijakowe. W przypadku HR672H i HRC673H jest to bęben z 38 ostrzami, a w HR812H – z 46 ostrzami. Bęben sprawdza się przede wszystkim w koszeniu wysokich traw, chwastów o zdrewniałych łodygach, krzewów, zaniedbanych łąk, poboczy dróg, karczowaniu pni drzew o niewielkiej średnicy. Służy także do rozdrabniania pokosu.Podwójny system tnący – to unikalny wyróżnik dwóch karczownic traktorowych RMK 150 i RMK 151 o konstrukcji z ramieniem bocznym, które zwiększa szerokość koszenia z 135 do 150 cm. W tych przypadkach, w jednostce głównej znajduje się nóż rotacyjny (1300 obr/min) z uchylnymi ostrzami, zaś ramię boczne posiada głowicę z nożami stałymi oraz głowicę z wymiennymi żyłkami, która służy do koszenia traw i chwastów w dolnej części łodygi.Potrójny system tnący jest wyróżnikiem karczownicy traktorowej RM60 W, który obejmuje agregat tnący jednostki głównej (korpus karczownicy) z 2 głowicami z uchylnymi nożami wykonanymi z hartowanej stali oraz głowice z uchylnymi nożami z tworzywa umieszczone w każdym ramieniu. Efektem tej praktycznej konstrukcji są 3 szerokości koszenia w zakresie 70,5 – 115,5 cm. Zadaniem kół ramion bocznych jest ochrona upraw oraz instalacji przed kontaktem z ostrzami, a uchylne noże chowają się w chwili trafienia na przeszkodę stałą, np. instalacje na plantacjach, krzewy uprawne. Główny agregat tnący współdziała z systemem regulacji wysokości koszenia i jedną dźwignią można łatwo ustawić noże na jednym z trzech poziomów w zakresie 5 – 10 cm.


Przekładnia, napęd i układ jezdny karczownic Orec

Karczownice Orec, poza bijakową HRC673 H, są maszynami kołowymi. Szerokie koła z wysokim bieżnikiem zapewniają stabilność i bezpieczne poruszanie się po terenie o różnym ukształtowaniu, a także na nieutwardzonym podłożu. Karczownice HRC673 H i HRC813 są wyposażone w gąsienicowy układ jezdny – w triangle crawler – który zwiększa przyczepność do podłoża podczas poruszania się po stromych zboczach i ułatwia przejazd maszyny na grząskim, podmokłym gruncie.

W karczownicach Orec zastosowano przekładnie z blokadą mechanizmu różnicowego – w rotacyjnych i bijakowych przekładnię mechaniczną, zaś w traktorowych – hydrostatyczną z systemem HST, która zapewnia płynną zmianę biegów. W tej ostatniej grupie maszyn zastosowano także napęd - na tylną oś (2WD), jak w przypadku RM830RM952 oraz napęd na 4 koła w RM982F. Dzięki połączeniu w konstrukcji maszyn przekładni hydrostatycznej z blokadą mechanizmu różnicowego, napędu 2WD/4WD i pompy hydraulicznej, karczownice traktorowe z łatwością pokonują strome zbocza i pracują w praktycznie każdych warunkach terenowych.

Czy naprawdę karczownice Orec są tak doskonałe? Każdy z Państwa może sprawdzić czy opisany potencjał tych maszyn jest tylko reklamą, czy jednak świadectwem faktycznych możliwości tych maszyn. Wystarczy zgłosić zainteresowanie pokazem wybranej karczownicy. Pokaz jest bezpłatny, bez zobowiązań i może się odbyć u Ciebie na miejscu! Szanujemy Twój czas, dlatego o nic nie musisz się martwić – wystarczy wysłać zgłoszenie, a my zajmiemy się organizacją i przyjedziemy z maszynami. Zadzwoń do nas lub prześlij zgłoszenie mailem! Ustalimy wspólnie wszystkie szczegóły, a następnie przyjedziemy z karczownicami Orec do Ciebie!
KONTAKT:

Adam Olender, Menadżer Produktu Karczownice Orec w Aries Power Equipment:
tel. kom. 509 401 938, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub najbliższe Autoryzowane Centrum Orec

OREC NA ŚWIECIE

Katalog OREC

S5 Box