Porady

Koszenie traw i zarośli na poboczach dróg z reguły jest wykonywane parę razy w roku, gdy tymczasem powinno być dostosowane do warunków pogodowych i cyklu wegetacji roślin. Celem utrzymania porządku na poboczach jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego i dotyczy przede wszystkim trójkątów widoczności przy zjazdach kolejowych, na skrzyżowaniach dróg, w miejscach włączania się do ruchu z dróg podporządkowanych. Częstym problemem dróg gminnych i powiatowych są pobocza bez chodników, na których wysoka i gęsta roślinność nie tylko ogranicza widoczność, ale uniemożliwia też ruch pieszym i wymusza na nich poruszanie się w strefie przeznaczonej dla pojazdów.


Karczownica OREC kosi krzaki

Utrzymaniem porządku na poboczach dróg i na terenie zieleni w pasach drogowych zajmują się wyspecjalizowane firmy wyposażone w odpowiednie maszyny. Wyzwaniem dla nich jest taki dobór parku maszynowego, by zapewniał im rentowność usług, dokładne i szybkie wykonanie zleconych prac, łatwość obsługi maszyn. Wszystkie te kryteria spełniają kosiarko-karczownice Orec, a zwłaszcza maszyny przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, jak traktorowe kosiarki RM982F, RM830 i RMK 151 z ruchomym ramieniem bocznym oraz maszyny bijakowe HRC673H, HR672H, HRC813 i HR812H.

Orec karczuje na podjeździe

Japońskie maszyny Orec imponują solidną i trwałą konstrukcją. Łączą kompaktowość rozmiarów z dużą mocą znakomitych silników Honda lub Kawasaki oraz praktycznymi rozwiązaniami technicznym, które zapewniają maszynom niezawodność, wysoką wydajność, doskonałą przyczepność do podłoża i wieloletnią żywotność.

Praktyczne rozwiązania techniczne

 

Silnik

Silnik jest niczym serce organizmu jakim jest maszyna. Maszyny Orec wyposażone są w niezawodne silniki Honda lub Kawasaki: HR672H i HRC673H - silnik Honda GX270 o mocy maks. 9 KM; HR812H i HRC813 - silnik Honda GX340 o mocy maks. 11KM; traktorowa kosiarka RM982F - silnik Kawasaki FS691V o mocy maks. 15,4 kW; RM830 - silnik Honda GXV 390 o mocy maks. 13 KM; RMK151 - silnik Kawasaki FS651V o mocy maks. 14,5 kW.

Silniki znajdują się w półotwartej przestrzeni, która z jednej strony zapewnia im szybkie chłodzenie i łatwy dostęp do wlewu oleju, ale z drugiej – zabezpiecza przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas pracy.

Silnik karczownicy


Przekładnia

Profesjonalny charakter karczownic Orec polega m. in. na zastosowaniu w nich przekładni z blokadą mechanizmu różnicowego. W kosiarkach bijakowych jest przekładnia mechaniczna, natomiast w traktorowych – hydrostatyczna z systemem HST, która zapewnia płynną zmianę biegów. Ponadto, kosiarki traktorowe są wyposażone w pompę hydrauliczną KYB – największego w Japonii producenta hydrauliki siłowej.


Napęd

Karczownice z napędem to modele traktorowe. RM982F posiada napęd 4WD, a pozostałe maszyny z tej grupy – napęd na tylną oś (2WD).

Karczownica Orec z napędem 4WD


System tnący

Systemy tnące karczownic Orec są jednym z ich najlepszych wyróżników. Ostrza są wykonane z hartowanej stali, a proces produkcji zapewnia im wręcz unikalną odporność na mechaniczne uszkodzenia i oznaki zużycia. Karczownice bijakowe są wyposażone w bębny z uchylnymi nożami w kształcie litery „Y” – 38 noży w przypadku HR672H i HRC673H, 46 noży w HR812H i HRC813.

System tnący karczownicy

Karczownice traktorowe RM982F i RM830 są wyposażone w nóż rotacyjny z uchylnymi nożami co zapewnia koszenie wysokich zarośli nawet o wys. 2 m z jednoczesnym rozdrabnianiem pokosu. Jakość tego układu tnącego wyróżnia się trwałością, dlatego maszyny te są rekomendowane do pracy w miejscach, w których można spodziewać się różnego rodzaju śmieci, jak puszki, butelki, stare rury (noże kosiarek wysięgnikowych w tych samych warunkach mogą zostać uszkodzone, a ich wymiana na nowe wiąże się z dużymi kosztami).

Na szczególną uwagę zasługuje karczownica traktorowa RMK 151, ponieważ dzięki unikalnej konstrukcji z ruchomym ramieniem bocznym zakończonym kołem piankowym, maszyna posiada podwójny system tnący: nóż rotacyjny z uchylnymi ostrzami w jednostce głównej oraz głowicę z nożami stałymi i głowicę żyłkową. Ta wyjątkowa maszyna idealnie sprawdza się na plantacjach rzędowych oraz na farmach fotowoltaicznych oraz w strefach zieleni na pasach drogowych, ponieważ maszyna dokładnie bezpiecznie obkasza wszystkie elementy instalacji.


Trwałość

Karczownice Orec od samego początku były produkowane z myślą o pracy w trudnych warunkach terenowych Japonii i z zachowaniem japońskich standardów, gdzie jakość maszyn i jakość wykonywanej pracy zawsze jest priorytetem. W efekcie maszyny wyróżniają się trwałością i są przeznaczone do wieloletniej eksploatacji. W karczownicach traktorowych drążki kierownicze i łączniki są osłonięte przez orurowanie, zaś tylna część maszyn jest zabezpieczona lekkim acz solidnym metalowym zderzakiem połączonym bezpośrednio z ramą, co stanowi efektywną osłonę skrzyni i pośrednio – silnika. Wszystkie maszyny natomiast są wyposażone w czujniki wykonane z trwałego metalu. Dzięki tego typu rozwiązaniom maszyny sprawdzają się w intensywnej eksploatacji w trudnych warunkach i przez wiele lat eksploatacji.


Elastyczność konstrukcji

Elastyczność konstrukcji jest cechą karczownic bijakowych Orec, a zwłaszcza HRC673H (gąsienice typu „triangle crawler”) i polega na specjalnym połączeniu agregatu tnącego z korpusem maszyny, co umożliwia łatwy wjazd pod górę na progu pochyłości czy ścięcie pnia krzewu. W przeciwieństwie do podobnych maszyn o sztywnej konstrukcji, agregat tnący maszyn bijakowych Orec gładko wjeżdża na każdy stok.

Karczownica wjeżdżająca na schody


Wygoda

Wygoda i łatwość obsługi maszyny odgrywa ważną rolę w jakości wykonywanej pracy, zwłaszcza w trudnych warunkach terenowych i w przypadku wielogodzinnego koszenia. Z myślą o operatorach maszyn, w maszynach Orec zastosowano ergonomiczne warunki kierowania i manewrowania maszyną, dźwignie zmiany wysokości koszenia oraz ułatwione serwisowanie dzięki bezpośredniemu dostępowi do elementów konstrukcji. W karczownicach traktorowych Orec zastosowany także amortyzowany fotel, który „pracuje” wraz z operatorem.
Praktycznym udogodnieniem (opcja dodatkowa) w przypadku karczownic bijakowych Orec HRC673H, HRC813 jest metalowy podest dla operatora, który zwiększa wygodę pracy.

Karczownica z podestem dla operatowa

Proponowane przez nas maszyny otrzymały także pozytywną opinię ekspercką w branżowym magazynie „Drogi Gminne i Powiatowe” – zobacz artykuł

Więcej szczegółowych informacji o praktycznych rozwiązaniach technicznych karczownic Orec prezentujemy w poradniku „UNIKALNE UDOGODNIENIA TECHNICZNE KOSIARKO-KARCZOWNIC OREC”

OREC NA ŚWIECIE

Katalog OREC

S5 Box