Aktualności

Aktualności

Skuteczność karczownic Orec

Trafny wybór kosiarko-karczownicy jest kluczem do podjęcia właściwej decyzji i dobrze zainwestowanych pieniędzy. W naszych poradnikach rozważamy od strony praktycznej najważniejsze parametry i rozwiązania techniczne zastosowane w karczownicach Orec dostępnych w naszej ofercie, by w jak największym stopniu ułatwić wybór maszyny. W najnowszym rozdziale prezentujemy rodzaje napędu oraz przeznaczenie układów bieżnych, które mogą zainteresować profesjonalistów poszukujących niezawodnych i wygodnych w obsłudze maszyn do koszenia zarośli zwłaszcza w ekstremalnie trudnych warunkach, np. na stromych zboczach czy na podłożu o niskim stopniu nośności. 

Kosiarko-karczownice w służbie komunalnej

Zieleń miejska - płuca miejskich przestrzeni - nabiera coraz większego znaczenia dla jakości życia, a mieszkańcy doceniają każdy centymetr zadbanego zielonego terenu. Jednym z elementów tej przestrzeni są trawniki i łąki kwietne, które nie tylko pełnią funkcję estetyczną, a również produkują tlen, tłumią hałas i stabilizują temperaturę powietrza. Aby trawniki i łąki spełniały swoją ekologiczną funkcję, powinny być okresowo koszone, bo dzięki temu lepiej się rozkrzewiają i stają się silniejsze, bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. 

Energia elektryczna generowana z odnawialnych źródeł energii to bez wątpienia przyszłość warta inwestycji. Jedną z form pozyskiwania prądu są farmy fotowoltaiczne, na które można pozyskać dofinasowanie z pakietów regionalnych, rządowych lub europejskich. Wśród licznych informacji na temat zakładania farmy fotowoltaicznej, rentowności takiego przedsięwzięcia czy administrowania farmą brak jednak jednej, którą warto uwzględnić już przy podejmowaniu decyzji o budowie farmy: o przygotowaniu terenu i bieżącym utrzymaniu farmy polegającym na wykaszaniu traw i zarośli, które siłami natury będą rosnąć na każdym podłożu.

Już wkrótce zaczynamy sezon na pokazy karczownic Orec i zapraszamy do przekazywania zgłoszeń zanim w kalendarzu zabraknie terminów! Pokaz jest bezpłatny, bez zobowiązań i może się odbyć u Ciebie na miejscu! Szanujemy Twój czas, dlatego o nic nie musisz się martwić – wystarczy wysłać zgłoszenie, a my zajmiemy się organizacją i przyjedziemy z maszynami.

Koszenie wysokich traw i gęstych zarośli na terenach o większym nachyleniu wymaga koncentracji operatora maszyny, a przede wszystkim maszyny, która zapewni bezpieczne pokonywanie nawet ekstremalnie pochyłych zboczy i jednocześnie efektywne skoszenie roślin. W takich warunkach liczy się głównie przyczepność do podłoża, napęd, moc silnika i system tnący. Najlepszym przykładem maszyn spełniających wymienione kryteria są: karczownica bijakowa HRC673H oraz karczownica traktorowa RM982F, które karczują i rozdrabniają pokos na każdym terenie.

Skuteczność karczownic Orec - systemy tnące

W koszeniu wysokich traw, gęstych zarośli i krzewów liczy się skuteczność i wydajność, dzięki którym zaplanowana praca jest wykonana w terminie, dokładnie i przy zachowaniu jak najniższych kosztów eksploatacji maszyny. Jednym z elementów technicznych konstrukcji karczownicy, który może udoskonalić dotychczasową organizację i jakość pracy, jest system tnący dostosowany do przeznaczenia danej maszyny, np. podwójny system tnący karczownicy traktorowej RMK150 z ruchomym ramieniem, nóż rotacyjny  w karczownicach rotacyjnych SH71H(W) i FL500BC, nóż rotacyjny z uchylnymi ostrzami jak w karczownicach traktorowych RM982F z napędem 4WD, RM952 i RM830 czy bęben z uchylnymi nożami jak w karczownicach bijakowych HR672H, HRC673H oraz HR812H.

Odchwaszczanie plantacji borówki amerykańskiej, zwłaszcza młodej, jest jednym z ważniejszych zadań plantatora, które wpływa na jakość plonów. Odchwaszczanie jest wykonywane systematycznie i kilkukrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego, by rozrastające się na nawożonej glebie zarośla nie zagłuszały prawidłowego krzewienia się młodych roślin. Zadanie utrudniają warunki plantacji – szerokość międzyrzędzi, które w uprawach ukierunkowanych na intensyfikację plonów są węższe. Dlatego dobór maszyny do odchwaszczania  - wydajnej, zwrotnej, a przede wszystkim bezpiecznej dla owoców – jest kluczowym elementem pielęgnacji plantacji. Przykładem maszyny, która spełnia praktycznie wszystkie oczekiwania plantatorów jest karczownico-pielnik Orec RMK 150.

Sytuacja epidemiczna związana z COVID-19 spowodowała wzmożony popyt na grunty pod działki rekreacyjno-budowlane, rekreacyjne działki niezabudowane, działki rolne i leśne jako miejsca spędzania wolnego czasu i wakacji z zachowaniem bezpiecznego dystansu społecznego. Przygotowanie wielu z nich do odpowiedniego stanu wymaga przeprowadzenia mechanicznych prac porządkowych, polegających głównie na oczyszczeniu ich z krzaków, zarośli, chwastów i wysokich traw.

Niezawodne karczownice rotacyjne, bijakowe, i traktorowe OREC cieszą się dobrą opinią użytkowników na całym świecie, w tym i w Polsce, a popularność zawdzięczają dużej mocy zamkniętej w kompaktowej konstrukcji oraz unikalnym systemom tnącym OREC - Sekret skutecznego karczowania - systemy tnące zastosowane w karczownicach Orec.

Orec FL500BC to karczownica rotacyjna stosowana między innymi w celu przywrócenia gruntom wartości użytkowej, na przykład do przygotowania terenu pod inwestycję, pod budowę domu na działce, w celu zagospodarowania strefy ogrodowej. Ta mała maszyna (szer. robocza 50 cm), w całości wyprodukowana w Japonii, o kompaktowej konstrukcji, dużej mocy i wyposażona w niezawodny system tnący, jest rekomendowana do szybkiego i dokładnego oczyszczania terenu z wysokich traw, zarośli i krzewów z jednoczesnym rozdrabnianiem pokosu.

Kosiarki karczownice należą do najbardziej „zapracowanych” maszyn. Są przeznaczone do intensywnej eksploatacji i w warunkach klimatycznych panujących w naszej szerokości geograficznej są użytkowane przez większą część roku. Wyprodukowane w całości w Japonii według japońskich standardów jakości wyróżniają się nie tylko wydajnością, ale i wytrzymałością oraz długą żywotnością. Jednak należy pamiętać, że ich żywotność zależy również od prawidłowej eksploatacji oraz prawidłowej konserwacji, zwłaszcza gdy są użytkowane intensywnie w trudnych warunkach. Warto więc systematycznie o nie dbać i po każdym sezonie dokonać przeglądu technicznego przynajmniej systemu tnącego i kluczowych materiałów eksploatacyjnych.
Jak przygotować karczownicę do nowego sezonu? Zapraszamy do naszego Poradnika, w którym wyjaśniamy podstawy przeglądu technicznego karczownic Orec. Szczegółowe wyjaśnienia czynności konserwacyjnych podejmowanych przez użytkownika znajdują się w Instrukcji Obsługi każdej karczownicy.


Utrzymywanie porządku i konserwacja instalacji na farmie fotowoltaicznej to etap wieńczący całość inwestycji. Pielęgnacja instalacji polega m. in. na regularnym koszeniu traw i zarośli, które z biegiem czasu zarastają teren. Czym zatem kosić wysokie trawy i gęste zarośla? Racjonalna odpowiedź jest jedna: profesjonalną maszyną jak karczownica do wysokich traw i zarośli.

Jesień to kolejny ważny punkt w kalendarzu prac porządkowych na poboczach dróg. Głównym celem jest przygotowanie dróg do zimy, w tym skoszenie wysokich traw, wykarczowanie krzewów ograniczających widoczność. W najnowszym wydaniu magazynu „Drogi Gminne i Powiatowe” (wrzesień-październik 2020) znajduje się artykuł, w którym ekspert wyjaśnia podstawowy zakres prac obejmujący: uszczelnienie korony drogi przed przesiąkaniem w głąb korpusu wód atmosferycznych, zapewnienie należytego odwodnienia tzw. torowiska drogowego, zabezpieczenie odcinków przełomowych, przygotowanie do utrzymania drogi w zimie, odtworzenie (odmalowanie) oznakowania poziomego, utrzymanie we właściwym stanie poboczy drogi, roboty utrzymaniowe o charakterze ciągłym.

Karczownice to profesjonalne maszyny służące do tych samych celów co standardowe kosiarki, czyli do koszenia i rozdrabniania pokosu, ale których celem jest wykoszenie roślinności na terenach niedostępnych dla kosiarek ogrodowych ze względów technicznych. O ich przeznaczeniu, niezawodności i wydajności decyduje m. in. system tnący – jeden z kluczowych parametrów technicznych karczownic.

1 września rozpoczyna się meteorologiczna jesień, a wraz z nią planowanie i przeprowadzanie sezonowych prac porządkowych na terenach zielonych. Do najbardziej newralgicznych miejsc należą pobocza dróg - zarośnięte przez wysokie trawy i zarośla przede wszystkim ograniczają kierowcom i pieszym bezpieczną widoczność.

Tegoroczne warunki meteorologiczne sprzyjały intensywnemu wzrostowi traw i zarośli, których koszenie wymaga zastosowania profesjonalnych maszyn, jak karczownice. Nadchodzący schyłek lata to bardzo dobra pora na podsumowania doświadczeń i podejmowanie decyzji w kwestii modernizacji parku maszyn do koszenia wysokich traw na dużych powierzchniach i w nietypowych warunkach, które znacznie ułatwią pracę już w przyszłym sezonie!

Branża pozyskiwania energii słonecznej nabiera przyspieszenia. Sprzyja temu zjawisku program „Mój Prąd” oraz niższe ceny  modułów fotowoltaicznych. Coraz więcej analiz poświęca się rentowności tego typu przedsięwzięcia, ale rzadko wspomina się o fakcie, że o farmę fotowoltaiczną należy regularnie dbać, a głównie kosić wysokie trawy i zarośla. W tym aspekcie najlepszym rozwiązaniem jest karczownica OREC – model dostosowany do powierzchni koszenia i warunków roślinnych.

Koszenie traw i zarośli w sadach jest jednym z ważniejszych zabiegów agrotechnicznych mających na celu prawidłowe zagospodarowanie gleby w międzyrzędziach. Pozyskany pokos może być następnie przerobiony na wartościową paszę dla zwierząt, a dokładnie rozdrobniony – zmulczowany – może także, zależnie od potrzeb i warunków, posłużyć jako nawóz naturalny i jako warstwa zatrzymująca wilgoć w podłożu. W tego typu pracach agrotechnicznych najlepiej sprawdzają kompaktowe, wąskie i zwrotne kosiarki-karczownice. Wszystkie powyższe parametry spełniają karczownice Orec przeznaczone do koszenia wysokich traw i zarośli: karczownice rotacyjne o szerokości roboczej 50 – 70 cm, bijakowe o szerokości roboczej 63 – 80 cm oraz traktorowe o szerokości roboczej 82 – 135/150 cm.

Ostatnie intensywne i obfite opady deszczu utrudniają wykonanie zaplanowanych prac związanych z  koszeniem wyrośniętych traw i zarośli. Takie sytuacje dotyczą obecnie zwłaszcza przestrzeni publicznych, w których mieszkańcy dosłownie przedzierają się przez chaszcze, a dzieci nie mogą bawić się na trawnikach w miejskich parkach. Po kilkudniowych opadach deszczu zarośla te dodatkowo pod ciężarem wilgoci mocno przylegają do podłoża. W tych warunkach najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie karczownic rotacyjnych SH71H (W) lub FL500BC.

Już wkrótce, FL500 BC - podstawowy model karczownicy OREC przeznaczonej dla profesjonalistów, będzie dostępny w całej Autoryzowanej Sieci Sprzedaży Aries Power Equipment reprezentowanej przez ponad 100 Autoryzowanych Punktów Dilerskich w całej Polsce.

Koszenie zarośli na poboczach dróg jest konieczne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa i powinno się być wykonywane przynajmniej dwa razy w roku, najlepiej za pomocą maszyn przeznaczonych do tych celów.

Katalog OREC

S5 Box