Aktualności

Aktualności

Kosiarki karczownice to maszyny specjalnie przystosowane do poruszania się po trudnym terenie i do wycinania roślin, z którymi nie poradzą sobie kosiarki ogrodowe. Maszyny Orec dodatkowo dokładnie rozdrabniają ten „trudny” pokos, a ich efektywność wynika z jakości, ponieważ karczownice Orec są w 100% produkowane w Japonii. Są to jedne z najlepszych maszyn na świecie i dostępnych na polskim rynku, służących do koszenia i karczowania wysokich i bardzo wysokich traw.

Potrzebna kosiarko-karczownica do zadań specjalnych? Do szybkiego i wygodnego wykoszenia bardzo wysokich traw, chwastów, krzewów z jednoczesnym rozdrabnianiem? Do bezpiecznego i efektywnego koszenia stromych zboczy? Właśnie do takich zadań przeznaczone są kosiarko-karczownice traktorowe Orec – RM830, RM952, RM982F oraz dwie niezwykłe maszyny z unikalnym, podwójnym systemem tnącym RMK150 i RMK151.

Tegoroczny sezon koszenia rozpoczął się na dobre i miejskie trawniki zaroiły się od pracowników i maszyn. Majowa aura, która przyniosła sporo opadów deszczu, sprzyjała szybkiemu wzrostowi traw, zarośli i łąk. W miejscach, w których z koszeniem nie poradzą sobie zwykłe maszyny ogrodnicze, najlepszym rozwiązaniem są kosiarko-karczownice, m. in. rotacyjne i maszyny bijakowe.

Praktycznym udogodnieniem w prowadzeniu karczownicy bijakowej HRC673H jest podest, który zmienia status operatora z pieszego w mobilnego. Podest jest dodatkowym akcesorium do karczownicy, a jego celem jest zwiększenie komfortu koszenia dużych powierzchni. Jednocześnie wpływa na zminimalizowanie czasu pracy i ułatwia koszenie na terenach podmokłych, zapewniając operatorowi pokonanie trudnego terenu suchą stopą. Nie bez znaczenia jest również fakt, że operator stojący na podeście ma lepsze, szersze pole widzenia obszaru pracy.

Najlepszy sposób na sprawdzenie czy maszyna spełnia wszystkie oczekiwania? To bez wątpienia możliwość osobistego przetestowania maszyny, więc jeśli szukasz niezawodnej karczownicy do koszenia wysokich traw, gęstych zarośli o twardych łodygach czy krzewów, wykaszania roślin na plantacjach rzędowych i na farmach fotowoltaicznych, do wiosennego koszenia sadów i poboczy dróg, zgłoś zainteresowanie bezpłatnym pokazem DEMO karczownic Orec!

Kwiecień i budząca się do życia roślinność jest dobrą okazją do sprawdzenia posiadanej kosiarki lub kosiarek, i odpowiedzenia sobie na pytanie czy maszyna spełnia oczekiwania, czy jest rentowna w eksploatacji. Nie każda bowiem kosiarka poradzi sobie z koszeniem wysokich roślin, z pozoru wiotkich, ale w gęstej masie stawiających zdecydowany opór możliwościom maszyny nieprzystosowanej do takiego zadania. 

Z myślą o wygodzie użytkowników maszyn proponujemy bardzo wygodny i praktyczny opcjonalny dodatek do karczownicy bijakowej HRC673H – podest operatora. Jest to specjalny podnóżek montowany w tylnej części karczownicy, dzięki któremu karczownica po prostu wozi operatora po koszonym terenie. Dzięki temu praktycznemu udogodnieniu operator maszyny już nie musi chodzić za karczownicą co ma duże znaczenie w przypadku karczowania dużej powierzchni, gdzie bez podestu trzeba przejść nawet kilka kilometrów. 

Karczownice do rekultywacji nieużytków

Przywracanie wartości użytkowej gruntom nieprzydatnym rolniczo i gruntom marginalnym, jak i rekultywacja nieużytków pod uprawy rolne, jest procesem złożonym, którego jeden z początkowych etapów polega na oczyszczeniu terenu z zarośli, krzaków, samosiejek drzewnych, wysokich traw. Przygotowanie działki wielkoobszarowej pod inwestycję budowlaną, drogową, farmę fotowoltaiczna lub wiatrową wymaga zastosowania maszyn, które zapewniają niezawodność i wydajność w najbardziej ekstremalnych warunkach. 

Nowość! Karczownica traktorowa RMK151

W naszej ofercie pojawiła się nowa maszyna – RMK151, kompaktowa karczownica traktorowa o konstrukcji wzorowanej na popularnej RMK150, ale zapewniająca podwyższony poziomie komfort obsługi maszyny i pracy. Maszyna jest dłuższa od RMK150 i zapewnia więcej przestrzeni dla wygodnego ustawienia nóg operatora. Wyposażona jest również w amortyzowany fotel, dzięki któremu jazda po wyboistym terenie staje się praktycznie nieodczuwalna.

Skuteczność karczownic Orec

Trafny wybór kosiarko-karczownicy jest kluczem do podjęcia właściwej decyzji i dobrze zainwestowanych pieniędzy. W naszych poradnikach rozważamy od strony praktycznej najważniejsze parametry i rozwiązania techniczne zastosowane w karczownicach Orec dostępnych w naszej ofercie, by w jak największym stopniu ułatwić wybór maszyny. W najnowszym rozdziale prezentujemy rodzaje napędu oraz przeznaczenie układów bieżnych, które mogą zainteresować profesjonalistów poszukujących niezawodnych i wygodnych w obsłudze maszyn do koszenia zarośli zwłaszcza w ekstremalnie trudnych warunkach, np. na stromych zboczach czy na podłożu o niskim stopniu nośności. 

Kosiarko-karczownice w służbie komunalnej

Zieleń miejska - płuca miejskich przestrzeni - nabiera coraz większego znaczenia dla jakości życia, a mieszkańcy doceniają każdy centymetr zadbanego zielonego terenu. Jednym z elementów tej przestrzeni są trawniki i łąki kwietne, które nie tylko pełnią funkcję estetyczną, a również produkują tlen, tłumią hałas i stabilizują temperaturę powietrza. Aby trawniki i łąki spełniały swoją ekologiczną funkcję, powinny być okresowo koszone, bo dzięki temu lepiej się rozkrzewiają i stają się silniejsze, bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. 

Energia elektryczna generowana z odnawialnych źródeł energii to bez wątpienia przyszłość warta inwestycji. Jedną z form pozyskiwania prądu są farmy fotowoltaiczne, na które można pozyskać dofinasowanie z pakietów regionalnych, rządowych lub europejskich. Wśród licznych informacji na temat zakładania farmy fotowoltaicznej, rentowności takiego przedsięwzięcia czy administrowania farmą brak jednak jednej, którą warto uwzględnić już przy podejmowaniu decyzji o budowie farmy: o przygotowaniu terenu i bieżącym utrzymaniu farmy polegającym na wykaszaniu traw i zarośli, które siłami natury będą rosnąć na każdym podłożu.

Już wkrótce zaczynamy sezon na pokazy karczownic Orec i zapraszamy do przekazywania zgłoszeń zanim w kalendarzu zabraknie terminów! Pokaz jest bezpłatny, bez zobowiązań i może się odbyć u Ciebie na miejscu! Szanujemy Twój czas, dlatego o nic nie musisz się martwić – wystarczy wysłać zgłoszenie, a my zajmiemy się organizacją i przyjedziemy z maszynami.

Koszenie wysokich traw i gęstych zarośli na terenach o większym nachyleniu wymaga koncentracji operatora maszyny, a przede wszystkim maszyny, która zapewni bezpieczne pokonywanie nawet ekstremalnie pochyłych zboczy i jednocześnie efektywne skoszenie roślin. W takich warunkach liczy się głównie przyczepność do podłoża, napęd, moc silnika i system tnący. Najlepszym przykładem maszyn spełniających wymienione kryteria są: karczownica bijakowa HRC673H oraz karczownica traktorowa RM982F, które karczują i rozdrabniają pokos na każdym terenie.

Skuteczność karczownic Orec - systemy tnące

W koszeniu wysokich traw, gęstych zarośli i krzewów liczy się skuteczność i wydajność, dzięki którym zaplanowana praca jest wykonana w terminie, dokładnie i przy zachowaniu jak najniższych kosztów eksploatacji maszyny. Jednym z elementów technicznych konstrukcji karczownicy, który może udoskonalić dotychczasową organizację i jakość pracy, jest system tnący dostosowany do przeznaczenia danej maszyny, np. podwójny system tnący karczownicy traktorowej RMK150 z ruchomym ramieniem, nóż rotacyjny  w karczownicach rotacyjnych SH71H(W) i FL500BC, nóż rotacyjny z uchylnymi ostrzami jak w karczownicach traktorowych RM982F z napędem 4WD, RM952 i RM830 czy bęben z uchylnymi nożami jak w karczownicach bijakowych HR672H, HRC673H oraz HR812H.

Odchwaszczanie plantacji borówki amerykańskiej, zwłaszcza młodej, jest jednym z ważniejszych zadań plantatora, które wpływa na jakość plonów. Odchwaszczanie jest wykonywane systematycznie i kilkukrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego, by rozrastające się na nawożonej glebie zarośla nie zagłuszały prawidłowego krzewienia się młodych roślin. Zadanie utrudniają warunki plantacji – szerokość międzyrzędzi, które w uprawach ukierunkowanych na intensyfikację plonów są węższe. Dlatego dobór maszyny do odchwaszczania  - wydajnej, zwrotnej, a przede wszystkim bezpiecznej dla owoców – jest kluczowym elementem pielęgnacji plantacji. Przykładem maszyny, która spełnia praktycznie wszystkie oczekiwania plantatorów jest karczownico-pielnik Orec RMK 150.

Sytuacja epidemiczna związana z COVID-19 spowodowała wzmożony popyt na grunty pod działki rekreacyjno-budowlane, rekreacyjne działki niezabudowane, działki rolne i leśne jako miejsca spędzania wolnego czasu i wakacji z zachowaniem bezpiecznego dystansu społecznego. Przygotowanie wielu z nich do odpowiedniego stanu wymaga przeprowadzenia mechanicznych prac porządkowych, polegających głównie na oczyszczeniu ich z krzaków, zarośli, chwastów i wysokich traw.

Niezawodne karczownice rotacyjne, bijakowe, i traktorowe OREC cieszą się dobrą opinią użytkowników na całym świecie, w tym i w Polsce, a popularność zawdzięczają dużej mocy zamkniętej w kompaktowej konstrukcji oraz unikalnym systemom tnącym OREC - Sekret skutecznego karczowania - systemy tnące zastosowane w karczownicach Orec.

Orec FL500BC to karczownica rotacyjna stosowana między innymi w celu przywrócenia gruntom wartości użytkowej, na przykład do przygotowania terenu pod inwestycję, pod budowę domu na działce, w celu zagospodarowania strefy ogrodowej. Ta mała maszyna (szer. robocza 50 cm), w całości wyprodukowana w Japonii, o kompaktowej konstrukcji, dużej mocy i wyposażona w niezawodny system tnący, jest rekomendowana do szybkiego i dokładnego oczyszczania terenu z wysokich traw, zarośli i krzewów z jednoczesnym rozdrabnianiem pokosu.

Kosiarki karczownice należą do najbardziej „zapracowanych” maszyn. Są przeznaczone do intensywnej eksploatacji i w warunkach klimatycznych panujących w naszej szerokości geograficznej są użytkowane przez większą część roku. Wyprodukowane w całości w Japonii według japońskich standardów jakości wyróżniają się nie tylko wydajnością, ale i wytrzymałością oraz długą żywotnością. Jednak należy pamiętać, że ich żywotność zależy również od prawidłowej eksploatacji oraz prawidłowej konserwacji, zwłaszcza gdy są użytkowane intensywnie w trudnych warunkach. Warto więc systematycznie o nie dbać i po każdym sezonie dokonać przeglądu technicznego przynajmniej systemu tnącego i kluczowych materiałów eksploatacyjnych.
Jak przygotować karczownicę do nowego sezonu? Zapraszamy do naszego Poradnika, w którym wyjaśniamy podstawy przeglądu technicznego karczownic Orec. Szczegółowe wyjaśnienia czynności konserwacyjnych podejmowanych przez użytkownika znajdują się w Instrukcji Obsługi każdej karczownicy.


Utrzymywanie porządku i konserwacja instalacji na farmie fotowoltaicznej to etap wieńczący całość inwestycji. Pielęgnacja instalacji polega m. in. na regularnym koszeniu traw i zarośli, które z biegiem czasu zarastają teren. Czym zatem kosić wysokie trawy i gęste zarośla? Racjonalna odpowiedź jest jedna: profesjonalną maszyną jak karczownica do wysokich traw i zarośli.

Katalog OREC

S5 Box