Porady

Farmy fotowoltaiczne to setki, tysiące paneli słonecznych zainstalowanych na gruncie na wydzielonym terenie. Konstrukcja infrastruktury jest podporządkowana wydajności produkcji prądu pozyskiwanego ze słońca, dlatego panele słoneczne są montowane na instalacjach szeregowych przedzielonych szerokimi międzyrzędziami i pod kątem 40 – 45 stopni względem gruntu. Ta specyfika konstrukcji instalacyjnej jest wyzwaniem w kontekście odchwaszczania terenu firmy, ponieważ do tego celu należy zastosować maszyny, których ostrza pokonają gęste zarośla w międzyrzędziach oraz skoszą chwasty w najbardziej newralgicznych miejscach, czyli pod modułami fotowoltaicznymi.




Czy odchwaszczanie farmy fotowoltaicznej jest potrzebne?

Powszechnie dostępne informacje o tworzeniu farm PV koncentrują się na kosztach i zyskach z inwestycji, dopełnieniu urzędowych formalności, pozyskaniu dofinansowania, budowie instalacji. Nie wspomina się o sposobach utrzymania porządku na terenie farmy, do których warto się przygotować już na etapie budowy farmy PV. Ułatwia to bowiem podjęcie decyzji o samodzielnym odchwaszczaniu terenu co wiąże się z zakupem maszyny lub o skorzystaniu z usług firmy zewnętrznej.

Pierwsze mechaniczne odchwaszczanie terenu zazwyczaj jest konieczne na etapie przygotowania działki pod inwestycję. Często należy wykosić wysoką trawę, gęste zarośla, krzewy w celu oczyszczenia gruntu i przygotowania warunków do montażu instalacji. Karczownica traktorowa Orec RMK151, która zapewni na gotowej farmie koszenie zarośli pod panelami, może być już wykorzystana na tym pierwszym etapie.

Kolejne odchwaszczania działającej farmy PV powinny być wykonywanie systematycznie, zależnie od rozwoju zarośli, ponieważ:

  • odchwaszczanie jest formą ochrony instalacji,
  • roślinność może zacieniać i zakłócać funkcjonowanie paneli PV oraz obniżać produkcję prądu,
  • wykoszenie zarośli ułatwia dostęp do instalacji, a w efekcie umożliwia wykonywanie bieżących prac operacyjnych przy instalacji oraz konserwację,
  • gęste zarośla stwarzają dogodne warunki do zagnieżdżania się owadów i drobnych gryzoni, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa całej konstrukcji PV.



Czym najlepiej odchwaszczać farmę PV?

Do mechanicznego odchwaszczania farmy fotowoltaicznej rekomendowana jest kosiarko-karczownica traktorowa.

  • Zwinna i łatwa w manewrowaniu zarówno na terenie otwartym, a zwłaszcza pod instalacją i modułami PV.
  • Maszyna o kompaktowej konstrukcji umożliwiającej operatorowi przejazd pod modułami PV i jednocześnie wyposażonej w taki system roboczy, który dosięgnie roślinność pod panelami ustawionymi pod kątem i skosi zarośla wokół słupów instalacyjnych w sposób bezpieczny dla kosztownej konstrukcji instalacyjnej.
  • Maszyna zapewniająca dokładne wykoszenie zarośli w optymalnie krótkim czasie.
  • Maszyna wygodna dla operatora.
  • Maszyna dobrej jakości, czyli trwała w wieloletnim użytkowaniu, łatwa w eksploatacji i serwisowaniu.


Kosiarko-karczownica Orec RMK151 z ramieniem bocznym – rekomendacja profesjonalistów

RMK151, udoskonalona wersja RMK150, jest dostępna na polskim rynku od początku 2021 roku i już pracuje na kilku farmach PV. Obejrzana i sprawdzona podczas bezpłatnych pokazów organizowanych na farmach PV, z reguły już na nich pozostaje. Profesjonaliści, którzy borykali się z problemem rozwoju roślinności pod panelami słonecznymi, doceniają jej unikalną konstrukcję, wydajność i jakość.

  • Jest produkowana w całości w Japonii według restrykcyjnych japońskich standardów jakości, które zapewniają wieloletnią żywotność maszyny, wysoką wydajność.
  • Jej kompaktowa konstrukcja umożliwia przejazd pod modułami PV.
  • Składane i obrotowe ramię boczne wyposażone w odrębny system tnący oraz koło piankowe zwiększa zasięg koszenia i jednocześnie ochrania instalację przed mechanicznym uszkodzeniem.
  • Zapewnia dwie szerokości koszenia: 135 i 150 cm
  • Posiada podwójny system tnący: jednostka główna jest wyposażona w nóż rotacyjny z uchylnymi ostrzami, zaś ramię boczne w głowicę z nożami stałymi oraz głowicę z wymiennymi żyłkami, która służy do koszenia traw i chwastów w dolnej części łodygi.
  • Noże są wykonane z hartowanej stali według japońskich standardów i wyróżniają się jakością cięcia oraz odpornością na zużycie przy intensywnej pracy.
  • Wygodny sposób regulacji wysokości koszenia w zakresie 5-10 cm za pomocą dźwigni wspomaganej siłownikiem olejowym.
  • Jest wyposażona w dwucylindrowy silnik spalinowy na benzynę KAWASAKI, duży zbiornik paliwa (12l), przekładnię hydrostatyczną i skrzynię biegów z blokadą mechanizmu różnicowego.
  • Drążki kierownicze są chronione przez przednie elementy konstrukcyjne – schowane za orurowaniem przyjmującym na siebie wszystkie uderzenia.
  • Metalowy zderzak tylny jest bezpośrednio połączony z ramą. Osłania skrzynię oraz silnik przed zderzeniem z przeszkodą.
  • Osłona silnika zapewnia stałą wentylację dzięki czemu silnik szybciej się chłodzi, a otwarta przestrzeń ułatwia sprawne uzupełnianie oleju i innych czynności serwisowych.
    Czujniki są wykonane z metalu i znacznie dłużej spełniają swoją funkcję.
  • Wygodę operatora zapewnia amortyzowany fotel, który dodatkowo zabezpiecza operatora przed wyrzuceniem z siedziska w sytuacjach trudnych terenowo.
  • Dostępność do elementów konstrukcji ułatwia wykonywanie bieżących regulacji podczas pracy i serwisowanie. Wystarczy unieść fotel lub podnóżek.

 

Sprawdź tabelę techniczną RMK151. Poznaj udogodnienia techniczne karczownic traktorowych Orec



Innym rozwiązaniem może być karczownica traktorowa 4WD – Orec RM982F o szerokości koszenia 97,5 cm. Nie posiada ramienia bocznego, ale dzięki napędowi 4WD i nisko osadzonemu środkowi ciężkości sprawdza się głównie na terenach o nierównej powierzchni, o większym stopniu nachylenia, na grząskim podłożu.

OREC NA ŚWIECIE

Katalog OREC

S5 Box