Aktualności

Widok kosiarko-karczownic Orec na farmach PV nikogo już dziwi, ponieważ wiele maszyn RMK151 już pracuje w Polsce, kosząc zarośla pod panelami w sposób efektywny i bezpieczny dla instalacji. Podczas ostatniej edycji Targów ENEX 2024 kosiarka RMK151 i najnowsza maszyna - RMK180 cieszyły się ogromnym zainteresowaniem fachowców z branży energetyki i odnawialnych źródeł energii.


Międzynarodoww Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX

W pierwszym tygodniu lutego 2024r. w Kielcach odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. Rzesze odwiedzających Targi potwierdzają intensywny rozwój tej branży. Przygotowanie i budowa farmy PV jest dopiero początkiem inwestycji, ponieważ w dalszej perspektywie należy zapewnić systematyczne utrzymanie instalacji i konserwację. Istotnym elementem utrzymania inwestycji OZE, zwłaszcza farmy PV jest regularne koszenie zieleni rosnącej pod panelami, co nie jest rzeczą prostą ze względu na kąt nachylenia paneli i utrudniony dostęp do zieleni.

Międzynarodoww Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX

Do takich warunków została stworzona kosiarka Orec RMK151 z ruchomym ramieniem bocznym zakończonym piankowym kółkiem. Ta konkretna maszyna wzbudza ogromne zainteresowanie właścicieli i zarządców farm PV, co również potwierdziły rozmowy na naszym stoisku podczas targów ENEX. Na stoisku zaprezentowaliśmy również nową na polskim rynku maszynę o takiej samej konstrukcji, ale większym zasięgu koszenia - RMK180. Obydwie maszyny mają podwójny system tnący (główny i na końcu ramienia bocznego) oraz 2 szerokości robocze: RMK151 - 135 i 150 cm, RMK180 - z rozłożonym ramieniem osiąga aż 177 cm.

Międzynarodoww Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX

- Oprócz unikalnej konstrukcji z ramieniem bocznym, zainteresowani tymi maszynami doceniają zwinność maszyn, kompaktową konstrukcję umożliwiającą operatorowi swobodne przejazdy pod panelami i lekkość - maszyny te nie grzęzną w terenie. Ta zaleta RMK151 i RMK180 może stać się kluczowa w kontekście zapowiadanego deszczowego sezonu z opadami ponad normę. Nasza propozycja mechanicznego odchwaszczania farm PV jest na tyle atrakcyjna, że już na stoisku ENEX przyjęliśmy kilka zamówień na te maszyny. - powiedział Adam Olender, Menadżer maszyn Orec w Aries Power Equipment.

Międzynarodoww Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX

Dlaczego warto prowadzić roślinność pod panelami PV? Dlaczego należy odchwaszczać teren pod panelami? Wszystkie wyjaśnienia i praktyczne porady znajdują się w naszym poradniku „Mechaniczne odchwaszczanie farmy fotowoltaicznej - poradnik techniczny”.

RMK151 i RMK180 oraz inne kosiarko-karczownice Orec są dostępne w Autoryzowanych Centrach Orec, do których zapraszamy!

Katalog OREC

S5 Box