Aktualności

Utrzymywanie porządku i konserwacja instalacji na farmie fotowoltaicznej to etap wieńczący całość inwestycji. Pielęgnacja instalacji polega m. in. na regularnym koszeniu traw i zarośli, które z biegiem czasu zarastają teren. Czym zatem kosić wysokie trawy i gęste zarośla? Racjonalna odpowiedź jest jedna: profesjonalną maszyną jak karczownica do wysokich traw i zarośli.


Nagranie z karczowania farmy fotowoltaicznej karczownicą RM982F


Kosiarka ogrodowa nie poradzi sobie ani z rodzajem roślinności, ani z dużą powierzchnią i w konsekwencji ten sposób pielęgnacji farmy nie jest opłacalny. Ponieważ farmy powstają na terenach o różnym ukształtowaniu nawierzchni, do koszenia roślinności warto wybrać taką karczownicę, która najlepiej sprawdzi się w danych warunkach, np.:

  • Na terenach o nierównej powierzchni, o większym stopniu nachylenia, na grząskim podłożu praktycznie jedynym skutecznym rozwiązaniem jest karczownica traktorowa 4WD, jak RM982F, która pokonuje wszystkie przeszkody terenowe. Jest to wytrzymała maszyna o kompaktowej (szer. robocza 97,5 cm) konstrukcji opartej na ramie,  z nisko osadzonym środkiem ciężkości i napędem na 4WD. Wyposażona jest w dwucylindrowy silnik Kawasaki FS691V (moc maks. 15,4 kW, zwiększone smarowanie), przekładnię hydrostatyczną z systemem HST (zapewnia płynną zmianę biegów) i pompę hydrauliczną renomowanej marki motoryzacyjnej KYB. System tnący, przeznaczony do karczowania wysokich traw, gęstych zarośli, krzewów i drzew samosiejek o niewielkim przekroju pnia, stanowi nóż rotacyjny z uchylnymi ostrzami wykonanymi ze specjalnie hartowanej stali i wyjątkowo odpornymi na kontakt z przeszkodami. Wysokość koszenia jest regulowana w zakresie 5-12 cm. Komfort obsługi zapewnia także siedzisko operatora i ergonomiczne warunki do manewrowania maszyną w wąskich międzyrzędziach instalacji.

  • W przypadku farm fotowoltaicznych zainstalowanych na terenach o wyrównanej nawierzchni, rekomendowana jest karczownica traktorowa RM150. Równie trwała i solidna jak RM982F, wyróżnia się unikalną konstrukcją: maszyna ta posiada składane ramię boczne zakończone poziomym kołem piankowym, dzięki czemu RM150 może sprawnie poruszać się w międzyrzędziach i pod panelami bez narażania instalacji na ew. uszkodzenia mechaniczne. Wyposażona jest dwa systemy tnące – w agregacie głównym oraz w ramieniu. Ramię, po  rozłożeniu, zwiększa szerokość koszenia z 135 do 150 cm.
     Dodatkowym udogodnieniem w organizacji czasu pracy, zwłaszcza na rozległych farmach fotowoltaicznych, jest rozdrabnianie pokosu. Systemy tnące obydwu karczownic, na wzór najnowocześniejszych kosiarek ogrodowych, służą jednocześnie do rozdrabniania pokosu, który nie musi być grabiony. Taki sposób pielęgnacji terenu farmy fotowoltaicznej może przekształcić nieużytki w „ogród fotowoltaiczny” – zieloną przestrzeń z własnym ekosystemem, zamieszkałą przez owady i ptaki, który stanie się prawdziwie ekologicznym zakątkiem.

Zakup karczownic to inwestycja opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej zarówno dla właścicieli farm fotowoltaicznych, jak i firm usługodawczych w zakresie koszenia wielkopowierzchniowego. Każdą z maszyn można zobaczyć, sprawdzić osobiście w Autoryzowanych Centrach Orec, w których nasi wykwalifikowani przedstawiciele udzielą fachowych porad w kwestii trafnego wyboru karczownicy. Zapraszamy!

Katalog OREC

S5 Box